İlçeler Tanıtım

Roma Dönemi Arsenali

Niksar kent merkezinde, İsmet Paşa Mahallesi’ndeki yapı kalıntısı, aynı alanda bulunan tek katlı evin altında yer almaktadır. Yeraltındaki yapı kalıntısına, evin bodrumundan girilmektedir. Ancak burası giriş kapısı olmayıp tahrip edilen koridor ağzıdır. Bu çöküntüden tonozlu koridor kısmına ulaşılmaktadır.

Birbirine paralel uzanan iki galeriden oluşan yapının yan galerisine, ana galeriden bir açıklıkla geçilmektedir. Kuzey-güney doğrultusunda uzanan, dörtgen planlı bir yapıdır. Yapı üç ayrı mekandan oluşmuştur. Ortadaki dörtgen planlı giriş mekânının kuzey ve güney cephelerinde birer giriş kapısı bulunur. Girişler yekpare iri taş sövelerle oluşturulmuştur. Kuzey girişi ile güney girişleri tahrip edilmiş durumdadır. Bu orta mekâna açılan doğu tarafta 11 adet tonoz ortada oda yer alır. Batı yönde ise dörtgen planlı uzun bir mekan yer alır. Bu mekân girişi ortada olup giriş salonuna açılır ve giriş yan söve taşlar ile eşik ve tavan taşı tek blok kullanılarak inşa edilmiştir. Tonoz örtülüdür. Taban kireç harçlı horosan malzeme ile kapatılmıştır.

Tavanda yaklaşık 4 metre yüksekliğinde havalandırma bacası yer alır. Odalar, 2,50 x 2,50 metre ölçüsünde olup tonoz örtülüdür. Girişler tuğla örgü kemer geçişlidir. Duvar kalınlıkları 1,20 metredir. Tavanlarda yine havalandırma bacaları görülür. Ancak daha sonraki bir aşamada kapatılmışlardır. Orta giriş mekânı üstünde de havalandırma bacaları yer alır. Uzunluk 40 metre, yükseklik 4 metredir. Tabanlar horasan kaplıdır. Tüm mekânlar erozyonla taş, kum dolguludur. Yapıda tüm mekânlara gömü yapılmıştır. Çok sayıda iskelet taban seviyesinde yer alır. Mimari doku konak tarzı, M.Ö.2–3. yy. karakteri olduğunu gösterir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir